Ogniwa fotowoltaiczne i magazynowanie nadwyżek energii

Ogniwa fotowoltaiczne i magazynowanie nadwyżek energii

Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko korzyści ekonomiczne i ekologiczne, ale także możliwość magazynowania i późniejszego wykorzystania energii wyprodukowanej przez kolektory. Dzieje się tak dlatego, gdyż panele słoneczne najwięcej energii produkują w miesiącach letnich. Wtedy też może ona nie być w pełni wykorzystana. Ale to nie problem. Wyprodukowana i niewykorzystana w danym czasie energia na pewno się nie zmarnuje.

Po pierwsze – magazynowanie energii

Magazynowanie energii to pierwsza możliwość, jaką daje fotowoltaika Cieszyn. Istnieją dwa rodzaje instalacji umożliwiających magazynowanie tak wyprodukowanej energii. Pierwsza z nich to instalacja on – grid, która umożliwia przekazywanie energii do zakładu energetycznego w celu sprzedaży lub późniejszego odbioru. Natomiast druga to instalacja off – grid, która umożliwia zmagazynowanie energii w akumulatorach. Ta druga opcja jest stosowana wtedy, gdy w pobliżu nie ma linii energetycznej, co uniemożliwia przekazanie energii do odpowiedniego zakładu.

Sposoby rozliczania energii z zakładem energetycznym

Rozliczanie nadwyżkowej energii z zakładem energetycznym to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Fotowoltaika na Śląsku (jak również fotowoltaika w Małopolsce i jakimkolwiek innym rejonie Polski) umożliwia zrobienie tego na dwa sposoby. Jednym z nich jest sprzedaż energii do zakładu energetycznego. Co warte podkreślenia – na całkiem dobrych warunkach. Druga opcja to przetrzymanie w sieci nagromadzonej energii i odebranie jej w mniej wydajnym okresie (czyli jesienią i zimą). W ten sposób ogniwa fotowoltaiczne są użyteczne i funkcjonalne przez cały rok.

Montaż paneli fotowoltaicznych to funkcjonalna, wygodna i opłacalna inwestycja, która zapewnia darmową energię przez cały rok. Z ofertą dobrych i sprawdzonych paneli słonecznych można zapoznać się na stronie internetowej.