Instalacje fotowoltaiczne i ich bezpieczeństwo pożarowe

Instalacje fotowoltaiczne i ich bezpieczeństwo pożarowe

Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularna. I nie ma w tym dziwnego, gdyż panele słoneczne charakteryzują się wieloma zaletami. Jakimi? Instalacje tego typu są przede wszystkim użyteczne, funkcjonalne, ekonomiczne i bardzo ekologiczne. Jednocześnie pojawia się pytanie o ich bezpieczeństwo – zwłaszcza w zakresie pożarowym. Jak to wygląda w praktyce?

Przyczyny pożaru ogniw fotowoltaicznych

Jedną z najbardziej bezpiecznych technologii jest niewątpliwie fotowoltaika Cieszyn. Również inne miasta Polski doceniają to i polecają swoim mieszkańcom ich zainstalowanie. Jednak zasadne wydaje się pytanie – czy zdarzają się pożary kolektorów słonecznych? Wbrew pozorom nie jest to zjawisko częste, a jeżeli się zdarza, to główną przyczyna są błędy ludzkie. Wśród największych czynników ryzyka można wymienić:

  • źle dokręcone śruby (i to zarówno za słabo, jak i za mocno)
  • nieprawidłowo poprowadzone i ułożone przewody (na przykład zbyt naprężone, bez odpowiednich osłon lub w pobliżu materiałów łatwopalnych)
  • nieodpowiednie szybkozłączki (na przykład od innego producenta)
  • brak uziemienia (co zwiększa ryzyko przepięć)

Wśród innych przyczyn ewentualnego pożaru fotowoltaiki można też wymienić uderzenie pioruna lub awarię sprzętu. Jednak są to czynniki niskiego ryzyka, gdyż ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się wysoką bezawaryjnością i są wyposażone w różnorodne zabezpieczenia.

Jak zminimalizować ryzyko pożaru

Montaż paneli fotowoltaicznych (i to bez względu na to, czy jest to fotowoltaika na Śląsku czy też fotowoltaika w Małopolsce) jest bardzo bezpieczny. Jednak aby zminimalizować ryzyko ewentualnych pożarów, to warto przedsięwziąć pewne kroki. W tym przypadku warto zadbać o właściwy i całościowy montaż, zastosować uziemienie i wykonać badanie kamerą termowizyjną (która wskaże tak zwane gorące punkty mogące grozić pożarem). Dodatkowo warto zadbać o regularne czyszczenie, przeglądy i konserwację. 

Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za bardzo bezpieczne. A jeżeli zdecydujemy się na dobry sprzęt od sprawdzonej firmy, to wtedy takie ryzyko jest naprawdę niewiele. Bogata oferta paneli słonecznych jest dostępna online.